If 4 apples and 6 bananas cost $1.56 and 9 apples and 7 bananas cost $2.60,
what is the cost of one apple and one banana?
1 apple costs $0.18 and 1 banana costs $0.14.

1 apple costs $0.18 and 1 banana costs $0.14.